- Transporter
Będzie nam potrzebny aby bezpiecznie przywieźć naszego pupila do domu jak i przy każdej wizycie weterynaryjnej. Nie są to częste okazje, ale dość stresujące dla naszego podopiecznego dlatego warto nabyć taki transporter który na co dzień nie zajmuje dużo miejsca (czyli najlepiej składany), ale w trakcie transportu dość stabilny by zapewnić zwierzęciu komfort podróży.
IBIYAYA TRANSPORTER/TORBA, SKŁADANY
- Miski
Dla jednego kota potrzebne nam będą conajmniej dwie lub nawet 3 miski (na wodę, karmę suchą i karmę mokrą).
Jedna na wodę, druga na karmę. W przeciwieństwie do psów, koty nie zjadają wszystkiego na raz, a jedynie tyle aby się nasycić, dlatego powinny mieć stały dostęp zarówno do wody jak i suchej karmy. Karmę mokrą można podawać raz-dwa razy dziennie (małe ilości aby kot zjadł wszystko od razu i nie zdążyła wyschnąć, gdyż takiej kot już nie zje).
Osobiście polecam miski szklane/ceramiczne z których łatwo zmyć (nawet w zmywarce) zaschniętą karmę lub osadzający się z wody kamień.
miska szklana catit
- Kuweta/żwirek/łopatka
Są dostępne w różnych rozmiarach, kolorach i wariacjach. Praktycznym rozwiązaniem są kuwety kryte. Ograniczają rozprzestrzenianie się nieprzyjemnych zapachów jak i roznoszeniu żwirku po mieszkaniu.
kryta kuweta catit
Żwirków również jest wiele rodzajów. Najbardziej praktycznym jest żwirek zbrylający, który można wyrzucić do toalety. Ważne by się nie pylił i jak najmniej roznosił się po mieszkaniu. U nas świetnie sprawdza się żwirek kukurydziany. Jest na tyle drobny że nadaje się nawet dla małych kociąt.
żwirek World's Best Cat Litter Extra
Konieczna również będzie łopatka. Im grubszy żwirek tym większe powinna mieć otwory. Praktycznym rozwiązaniem jest aby miała stojak (wbudowany w rączkę lub jako osobny element)
łopatka ze stojakiem, łopatka catit
- Drapak
Koty czują potrzebę ostrzenia sobie pazurków, aby nie niszczyły nam mebli należy jak najwcześniej nauczyć je korzystania z drapaka. Nie musi on zajmować dużo miejsca, najprostszy jest najlepszy. Kot powinien mieć możliwość stanięcia/wyciągnięcia się czyli część przeznaczona do drapania powinna być dość wysoka, nie przerywana siedziskami i koszyczkami. Starczy nam na dłużej jeśli będzie wykonany z grubej linki siazalowej (szerszej niż 0,5 cm).
drapak olga 80cm
- Cążki do pazurków
Pomimo drapaka raz na jakiś czas należy kotu skrócić pazurki. Można robić to u weterynarza lub samodzielnie
cążki/nożyczki do pazurków trixi
Powinno się przycinać jedynie czubki pazurków, tak aby nie uszkodzić ukrwionej tkanki i aby kończyły się równolegle do podłogi.
- Szczotka do czesania
Choć koty tonkijskie lnieją znacznie mniej noż koty z podszerstkiem, warto od czasu do czasu przeczesać ich sierść. Koty to po prostu uwielbiają. Wystarczy do tego celu niewielka, delikatna gumowa szczoteczka do sierści
- Odświeżacz neutralizujący zapachy
Każdemu może zdarzyć się mała wpadka. Koci mocz niestety jest dość "aromatyczny" i dobrze mieć pod ręką preparat usuwający przykre zapachy. Doskonale jeśli oprócz zapachu preparat będzie usuwał również bakterie które mogły znajdować się w wymiotach lub kale. Pokazany niżej preparat zwalcza plamy i nadaje się do czyszczenia kuwety, transportera lub klatki psa lub kota (zawiera antybakteryjny składnik byotrol zwalczający grzyby i bakterie).
Savic Refresh'R Household Cleaning Spray